טבע שהופך ליצירת אומנות

אין כמו לצאת אל הטבע, ליהנות מנוף הררי ומיוער או מזרימת המים בנחלים והנהרות. איך אפשר להכניס את היופי המלכותי של הטבע לתוך סביבת החיים העירונית והצפופה שרובנו חיים בה?

השאלה הזו הטרידה את היפנים כבר לפני מאות שנים ויותר. מתוך התבוננות ארוכה ביכולת של העץ להסתגל לתנאי שטח שונים הם פיתחו את הרעיון לגדל עץ על מגש. העץ בגרסתו המוקטנת נראה בדיוק כמו עץ בוגר אלא שהוא נשמר במימדים זעירים, ולא מעמיק שורשים ונאחז באדמה. היצירה המופלאה הזו ניתנת לניוד, והתוצאה היא מתנה הראויה לקיסר.

השיטה לעצב עץ בוגר כעץ קומפקטי היא אומנות של פרופורציות ואסתטיקה… והרבה סבלנות. הוא מעבר לעץ או שיח צעיר. האומן חייב ללמוד את חומר הגלם היטב מכל צדדיו, לדמיין את השלד הרצוי ולקבל החלטות לגבי ענפים שלא רצויים לקומפוזיציה השלמה.

מעבר לבחירת הענפים המתאימים, האומן יכול ליצור תנועה אחרת בעץ כרצונו: לכופף ולכוון את הענפים למקום חדש בכדי להשיג את התוצאה המבוקשת. זוהי מיומנות מורכבת המבוצעת בעדינות בעזרת חוטים ומשקולות עד שהזווית או המיקום מקובע בעמדה החדשה.

אין לשכוח שטבע יש חוקים משלו, והגדילה הטבעית של העץ בכל עונה לא בהכרח תואמת את הצורה האידיאלית שבחר האמן, וכדי לשמר אותה נצטרך להתערב ולבצע גיזומים בענפי העץ.

יתכן שתוך כדי ההתבוננות נחליט שברצוננו לשנות את מראה העץ. הדבר אפשרי, אך התערבות שכזו דורשת מיומנות גדולה יותר. איך? בפעם אחרת.

סגירת תפריט