טיפול נכון בעצי בונסאי

עץ הבונסאי הוא עץ לכל דבר, והעץ, כמו כל פרט בצומח, זקוק לתנאי מחיה.

שורשי העץ גדלים לתוך מצע גידול המספק תנאי לחות למערכת השורשים. מערכת השורשים מובילה את המים מהקרקע כלפי מעלה לצמרת העץ. כך, השורשים זקוקים למים אך לא ליתר מים. השורשים זקוקים גם לחמצן מהאוויר לאפשר פעילות וגדילה בריאה ונכונה. לכן מצע הגידול חייב להחזיק גם מים וגם חמצן.

הפחמן הדו-חמצני הנחוץ לפוטוסינתזה נמצא באוויר כך שהוא זמין לעלים.

חשיפה לשמש חשובה גם לפוטוסינתזה בעלים, אך שוב אין להגזים להקרנת יתר ולבחור את מיקום העציץ לפי סוג העץ. עצי הפיקוס למשל מאד אוהבים שמש ומשגשגים גם בחום של יולי-אוגוסט, בעוד עצים נשירים יעדיפו בעונה החמה מיקום מעט מוצל.

למרות שאנחנו רוצים לשמור על קוטנם של עצי הבונסאי, גם הם זקוקים לדישון בעונת הגדילה הפעילה. המינון הנכון הוא חצי מהכמות המיועדת לעצים בוגרים, פעם או פעמיים בעונה. רוב המשתלות מוכרות דשנים מסוגים שונים – מדשנים נוזלים ועד לדשן שחרור עיתי כתוספת למצע הגידול.

כדי לשמור על בריאות העץ, רצוי מאד לעקוב אחרי הופעת מזיקים כמו הכנימות למיניהן. הכנימות הירוקות עשויות להופיע בהתחלת עונת הגידול. הן מתיישבות לאורך הגבעול הצעיר והרך ומתחת לעלים הצעירים. המזיקים האלו מוצצים את הסוכר ישירות מעורקי הצמח והתיאבון שלהם אינו יודע שובע – עודפי הסוכר מטפטפים ומושכים גם נמלים להצטרף לחגיגה. אם זיהיתם שיירה של נמלים על העץ, בדרך כלל תוכלו לעקוב אחריהן ולגלות את מיקום הכנימות. ללא טיפול העלים מקבלים מראה מקופל. כדאי לזהות את המזיקים כדי לדעת איזה תכשיר הדברה כדאי לרכוש – הסימן המזהה של כנימות המגן הוא שריון מעט קשיח שעוטף את גופן. כנימות שחורות יופיעו בדרך כלל בכמות קטנה יותר ובעיקר על ענפי הזיתים. במידה ויש ספק בזיהוי כדאי להתייעץ עם גנן או משתלה בעל ידע בנושא.

האביב מביא איתו פרץ גדילה והתחדשות גם לעצי הבונסאי. במידה ורוצים לשמר פחות או יותר את המראה המקורי, מוציאים את המזמרה וגוזמים בזהירות את הענפים החדשים.

סגירת תפריט